<<  Redüktör Satışı, Redüktör Onarım Revizyon ve Yedek Parça  >>

 

Redüktör; devri sabit elektrik motoru, dizel motor, benzinli motor gibi sürücülerden gelen yüksek devirli hızları makineler için gerekli dönüş hızlarına düşürmek veya hareketin yönünü değiştirmek amacıyla kullanılan genel olarak kapalı, dişli sistemi (dişli kutusu) olarak tanımlanabilmektedir. Redüktör dişliler vasıtasıyla oluşan dönme hareketinin devir-tork oranını değiştiren dişli sistemi olarak ta belirtebiliriz. Redüktör yapısal bakımdan, gövde dişli kutusuna yerleştirilmiş dişli çark sistemleri, dişliler, miller, dişli yatakları gibi parçalardan meydana gelen güç aktarma sistemleridir.

Redüktörlerin  Fiziksel Özellikleri : Redüktörlerin (dişli kutularının) fiziksel bileşenleri, bir redüktör (dişli kutusu) çeşidinden diğerine değişiklik gösterir. Çoğu redüktörler (dişli kutuları), demir, alüminyum, pirinç gibi çelik malzemelerden imal edilmiştir. Diğer redüktör (dişli kutuları) çeşitlerinden farklı olarak, düz dişli redüktörler (dişli kutuları), örneğin polikarbonat veya naylon gibi plastik ile yapılabilir. Pas, korozyon redüktör gövdesine ve hijyenik ortama uyumlu olabilmesi için paslanmaz malzeme kullanılarak paslanmaz redüktörler yapılmaktadır.

Genellikle düşük hızın yeterli olduğu uygulamalarda kullanılır. Helis Dişli Redüktörler daha yüksek performanslar için imal edilmektedir. Redüktör üretim gereksimine göre farklı imalat şekillerinde imal edilirler. En yaygın redüktör imalat şekli döküm olarak yapılan imalattır. Döküm olarak imalat şekli, imal edilecek redüktör miktarı çok ise tercih edilen bir yöntemdir. hem ekonomik, redüktör çalışma sesini düşürmesi, rijit olması gibi avantajları vardır.